ODIN Norsk Obligasjon A
Vi gjør oppmerksom på at historisk avkastning ikke er noen garanti for fremtidig avkastning. Fremtidig avkastning vil blant annet avhenge av markedsutviklingen, forvalters dyktighet, fondets risiko samt kostnader ved forvaltning. Avkastningen kan bli negativ som følge av kurstap. Avkastningen er fratrukket årlig forvaltningshonorar.
Historisk avkastning
20.02.2025
Fond | Indeks | |
---|---|---|
1 dag | 0,02% | 0,00% |
1 måned | 0,61% | 0,47% |
Hittil i år | 1,00% | 0,80% |
1 år | 6,45% | 5,15% |
3 år | 4,58% | 3,50% |
5 år | 3,22% | 2,51% |
10 år | 2,57% | 1,65% |
Siden oppstart | 4,22% | 3,44% |
Alle avkastningstall ut over 12 mnd er annualisert
Risiko
Lavere Risiko
Høyere Risiko
Risiko- og avkastningsindikatoren viser sammenheng mellom risiko og mulig avkastning ved en investering i fondet. Indikatoren baseres på hvordan fondets verdi har variert de siste fem år.
Risikomål | 1 år | 3 år | 5 år |
---|---|---|---|
Standardavvik | 0,38 | 1,25 | 1,51 |
Sharpe Ratio | 4,21 | 0,95 | 0,69 |
Forvalter
Dokumenter
Fondsinformasjon
-
ISIN
NO0010823495
-
Fondets referanseindeks
NBP Norwegian RM1-RM3 Duration 1 NOK
-
NAV/Kurs 20.02.2025
NOK 1018,8883
-
Forv.kap. (mill.) 31.01.2025
7 540,41 NOK
-
Minsteinnskudd
10 000 000 NOK
-
Årlig forvaltningsavgift (%)
0,20%
-
Prestasjonsbasert avgift (%)
-
-
UCITS
Ja
-
Andelsklassen etablert
11.06.2018
-
Fondets startdato
31.10.1994
Avkastning per år
31.01.2025
Fond | Indeks | |
---|---|---|
2024 | 6,22% | 4,48% |
2023 | 6,08% | 4,25% |
2022 | 0,56% | 0,88% |
2021 | 1,04% | 0,27% |
2020 | 1,90% | 2,43% |
2019 | 2,69% | 1,16% |
2018 | 1,47% | 0,40% |
Vi gjør oppmerksom på at historisk avkastning ikke er noen garanti for fremtidig avkastning. Fremtidig avkastning vil blant annet avhenge av markedsutviklingen, forvalters dyktighet, fondets risiko samt kostnader ved forvaltning. Avkastningen kan bli negativ som følge av kurstap. Avkastningen er fratrukket årlig forvaltningshonorar.
Avkastningsscenarioer
30.08.2024
Eksempel på investering | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Stress | Negativt | Nøytralt | Positivt | |||||||
Dato | Eksempel på investering (NOK) | Hvis du selger etter: | Hva du kan få tilbake etter kostnader (NOK) | Gjennomsnittlig avkastning hvert år (%) | Hva du kan få tilbake etter kostnader (NOK) | Gjennomsnittlig avkastning hvert år (%) | Hva du kan få tilbake etter kostnader (NOK) | Gjennomsnittlig avkastning hvert år (%) | Hva du kan få tilbake etter kostnader (NOK) | Gjennomsnittlig avkastning hvert år (%) |
31.12.2022 | 100 000 | 1 År | 100 006,69 | 0,01 | 99 195,33 | -0,80 | 101 912,87 | 1,91 | 105 030,75 | 5,03 |
5 År | 100 100,58 | 0,02 | 106 510,91 | 1,27 | 109 684,47 | 1,87 | 111 586,41 | 2,22 | ||
30.08.2024 | 100 000 | 1 År | 99 230,00 | -0,77 | 99 230,00 | -0,77 | 101 918,10 | 1,92 | 107 279,37 | 7,28 |
5 År | 95 607,59 | -2,22 | 100 603,53 | 0,30 | 103 724,56 | 1,85 | 112 065,05 | 5,86 |
Hva du vil få igjen fra dette produktet avhenger av fremtidig markedsutvikling. Fremtidig markedsutvikling er usikker og kan ikke forutsies med sikkerhet. Scenarioene i tabellen er fremstillinger basert på fondets tidligere resultater og under bestemte antakelser.
Sammendrag
I dette dokumentet beskrives det hvordan fondet jobber med å integrere bærekraft i forvaltningen av fondet. Beskrivelsene av ODINs arbeid bygger på vedtatte retningslinjer, herunder ODINs retningslinjer for ansvarlig forvaltning av verdipapirfond og ODINs retningslinje for bruk av stemmerett. Disse retningslinjene gjelder for alle fond under forvaltning i ODIN.
Dette fondet rapporterer etter artikkel 8 i Offentliggjøringsforordningen. Det vil si at fondet fremmer miljøegenskaper og sosiale egenskaper gjennom sine investeringer. Fondet tar hensyn til et bredt spekter av miljømessig og sosiale egenskaper gjennom integrering av ESG-informasjon i analyser, aktivt eierskap (dialog og stemmegivning) og ekskluderinger.
Fondet er aktivt forvaltet og gjør grundige vurderinger før investering. Denne vurderingen inkluderer en analyse ESG-risiko. Fondet mottar ESG-analyse fra Sustainalytics. Dette er en informasjonskilde i analysen av bærekraftsrisiko i selskapet, sammen med informasjon fra selskapene, informasjon gjennom mediene og fra NGOs.
Fondet har klare kriterier for hva det ikke skal investeres i herunder brudd på FN Global Compact i tillegg til en rekke produktkriterier (kontroversielle våpen, tobakk, termisk kull, oljesand m.m.). Fondet overvåkes løpende for brudd på utelukkelseskriteriene. Denne analysen er gjennomført av Sustainalytics, og forvalter vil bli varslet om risiko for brudd på retningslinjene. Ved slike varsler skal forvalter gjøre en vurdering av om det er mest hensiktsmessig med dialog for å påvirke selskapet, eller om fondet skal selge seg ut av selskapet.
Etter investering følges investeringene opp gjennom dialog og stemmegivning. ODIN mottar analyse før generalforsamling i fra ISS i tråd med deres ISS Sustainability Proxy Guidelines. Det er en retningslinje som legger et ekstra fokus på å fremme miljø- og sosiale egenskaper hos selskapene, i tillegg til å sikre god selskapsstyring. Det er forvalter som fører dialog med selskapene i fondet, og tar endelig beslutning på fondets stemmegivning på generalforsamling. Fondet rapporterer på dialog og stemmegivning i årsrapporten.
Ingen bærekraftige investeringsmål
Dette fondet fremmer miljøegenskaper og sosiale egenskaper gjennom sine investeringer, men har ikke bærekraftige investeringer som mål.
Fondet tar hensyn til et bredt spekter av miljømessig og sosiale egenskaper gjennom integrering av ESG-informasjon i analyser, aktivt eierskap (dialog og stemmegivning) og ekskluderinger. Der fondet har forpliktet seg til en minimumsandel bærekraftige investeringer i henhold til definisjonen i Offentliggjøringsforordningen[1], er dette oppgitt i fondets prospekt.
Fondet hensyntar de viktigste negative påvirkningene på bærekraftsfaktorer (dvs Principal Adverse Impacts). I analysen av enkeltselskaper blir selskapets prestasjon på disse faktorene vurdert og fulgt opp løpende. Inntil videre er det krevende å samle inn data for flere av indikatorene på grunn av manglende tilgjengelighet på disse dataene. Fondet vil analysere selskaper og rapportere på indikatorene med grunnlag i selskapsdata fra et analysebyrå.
Fondet vil rapportere på de viktigste negative påvirkningene på bærekraftsfaktorer i sin årsrapport.
Fondet velger bort selskaper knyttet til bransjer som påvirker miljø og sosiale forhold negativt. ODINs retningslinjer for ansvarlige investeringer er forankret i internasjonale normer. Disse inkluderer:
- De ti prinsippene i FNs Global Compact som er basert på
- FNs verdenserklæring om menneskerettigheter
- ILOs Erklæring om grunnleggende prinsipper og rettigheter i arbeidslivet
- Rio-erklæringen om miljø og utvikling
- FN-konvensjonen mot korrupsjon.
- FNs veiledende prinsipper for næringsliv og menneskerettigheter
- OECDs retningslinjer for flernasjonale selskaper
- OECDs prinsipper for eierstyring og selskapsledelse
[1] «bærekraftig investering» en investering i en økonomisk virksomhet som bidrar til et miljømål, målt for eksempel ved hjelp av sentrale indikatorer for ressurseffektivitet med hensyn til bruk av energi, fornybar energi, råstoffer, vann og jord, avfallsproduksjon og klimagassutslipp, eller dens innvirkning på det biologiske mangfoldet og sirkulær økonomi, eller en investering i en økonomisk virksomhet som bidrar til et sosialt mål, særlig en investering som bidrar til å bekjempe ulikhet eller fremmer sosial utjevning, sosial integrasjon og arbeidslivsrelasjoner, eller en investering i menneskelig kapital eller i økonomisk eller sosialt vanskeligstilte samfunn, forutsatt at investeringen ikke er til vesentlig skade for noen av disse målene, og at investeringsobjektene følger god styringspraksis, særlig med hensyn til forsvarlige ledelsesstrukturer, forholdet til de ansatte, godtgjøring til medarbeiderne og overholdelse av skattereglene.
Det finansielle produktets miljøegenskaper eller sosiale egenskaper
Fondet fremmer miljøegenskaper, sosiale egenskaper og god selskapsstyring gjennom at dette er viktige vurderingspunkter for alle selskapene fondet investerer i. Fondet bruker blant annet følgende bærekraftsindikatorer i vurderingen av selskapene fondet investerer i:
- Selskapenes ESG-score
- Selskaper med inntekt fra produkter som er utelukket
- Selskaper som bryter internasjonale normer som beskrevet i retningslinjene
- Selskapenes karbonavtrykk
Fondet er en aktiv eier og jobber for å påvirke selskapene gjennom dialog og stemmegiving. Dette er også indikatorer fondet rapportere på årlig.
Gjennom fondets eksklusjonskriterier velger man bort selskaper knyttet til bransjer som påvirker miljø og sosiale forhold negativt. En rekke selskaper blir utelukket som følge av en helhetlig vurdering av selskapets risikoprofil og fremtidsutsikter der relevante ESG-kriterier spiller en viktig rolle. Fondet følger eksklusjonslisten til SPU (Statens Pensjon Utland), i tillegg til egne eksklusjonskriterier nedfelt i ODINs retningslinjer for ansvarlige investeringer.
Investeringsstrategi
Forvalter investerer fritt, innenfor mandatets rammer, i det forvalter mener er gode og undervurderte selskaper.
Fondet er indeksuavhengig – det legges ikke vekt på selskapenes størrelse eller vekt i markedsindeksene. Investeringsbeslutninger foretas på bakgrunn av egne grundige selskapsanalyser, som baseres på en rekke forskjellige kilder, blant annet bedriftsbesøk og samtaler med selskapenes ledelse. Det gjøres en vurdering av ESG-risiko i alle selskapene i fondet som en del av analysen i forbindelse med enhver investeringsbeslutning.
Følgende prinsipper ligger til grunn for fondets vurdering av god styringspraksis:
- FNs veiledende prinsipper for næringsliv og menneskerettigheter;
- OECDs retningslinjer for flernasjonale selskaper;
- OECDs prinsipper for eierstyring og selskapsledelse og andre relevante, internasjonale normer for eierstyring og selskapsledelse;
Andel av investeringer
Alle fondets investeringer må etterleve kravene til ansvarlig forvaltning nedfelt i ODINs retningslinjer for ansvarlige investeringer.
Selskapene som fondet investerer i, har ennå ikke begynt å rapportere i hvilken grad deres aktiviteter faller innenfor definisjonen av bærekraftig i EU-taksonomien.
Fondsselskapet vurderer derfor at det på nåværende tidspunkt ikke er mulig å gi pålitelig informasjon om hvor stor andel av fondets investeringer som vil være i økonomiske aktiviteter som er miljømessig bærekraftige etter EU-taksonomien, og rapporterer på bakgrunn av det at 0 % av fondets investeringer er i samsvar med EU-taksonomien. Fondet har ikke en strategi for investeringer i tråd med taksonomien. Når datatilgjengeligheten blir bedre, vil fondet vurdere å sette seg mål for andel investeringer i tråd med taksonomien.
For å følge opp prinsippet om «å ikke gjøre vesentlig skade» stilles det krav om at selskapene fondet investerer i overholder internasjonale standarder og konvensjoner og ikke bryter med fondsselskapets eksklusjonskriterier.
Overvåkning av miljøegenskaper eller sosiale egenskaper
Fondsselskapet overvåker løpende overholdelsen av de miljømessige egenskapene og sosiale egenskapene fondet fremmer ved å kontrollere at fondet overholder ODINs retningslinjer for eksklusjon av selskaper. Fondsselskapet mottar kvartalsvis rapporter fra et analyseselskap som vurderer fondets investeringer opp mot ODINs retningslinjer. Kontrollen gjelder for selskaper og bransjer vi velger bort, og som vi mener bryter med målsetningen om å fremme en bærekraftig utvikling. Les mer om dette nedenfor under overskriften «Metoder».
Følgende bærekraftsindikatorer brukes til å vurdere fondets miljøegenskaper og sosiale egenskaper:
- omsetning fra aktiviteter knyttet til produksjon og distribusjon av kontroversielle våpen, tobakk, termisk kull, oljesand m.m. Se fullstendig liste over utelukkelser for fondet i Informasjon om bærekraft i fondets prospekt.
- overvåkning av om selskaper bryter med prinsippene i FN Global Compact
- løpende vurdering av utviklingen i selskapenes ESG-score
- innsamling og vurdering av selskapsdata på de viktigste negative påvirkningene på bærekraft (PAI-indikatorene)
Metoder
Fondet har løpende oppfølging på alle investeringer for å sikre at selskaper med virksomhet i sektorer som er ekskludert fra fondet, og/eller selskaper som bryter med internasjonale normer og konvensjoner, ikke innehas av fondet. Denne informasjonen om hvert enkelt selskap i fondet hentes fra analyseselskapet Sustainalytics. Ved varsel om brudd på ODINs retningslinjer av et selskap fondet er investert i, flagges dette i den løpende oppfølgingen av fondet, og en intern vurdering og analyse av informasjonen foretas av ansvarlig forvalter(e) og ESG-teamet. Dersom informasjonen anses å medføre et brudd på ODINs retningslinjer, blir selskapet solgt ut av fondet.
Datakilder og databehandling
Vi henter informasjon om selskapenes eksponering mot ekskludert virksomhet og hendelser som medfører brudd på internasjonale normer og konvensjoner, fra dataleverandøren Sustainalytics. Sustainalytics innhenter informasjon om selskapenes eksponering mot ekskluderte virksomheter fra offentlig tilgjengelig informasjon i rapporteringen fra selskapene. Der informasjonen ikke er tilgjengelig fra selskapet vil Sustainalytics estimere selskapets eksponering.
Sustainalytics gjør også en vurdering av selskapenes medvirkning til brudd på FN Global Compact. Vurderingen bygger på informasjon fra media og interesseorganisasjoner samt gjennom direkte kontakt med selskapene.
Fondsselskapet har en løpende dialog med sine dataleverandører for å sikre god datakvalitet og forbedret tilgjengelighet på relevant ESG-data.
Som aktive eiere søker vi å møte selskapsledelsen i selskaper vi eier. Gjennom direkte dialog med selskapene tar vi opp ulike temaer, blant annet rapportering på bærekraft, og som reaksjon på en hendelse der vi anser at det er særlig risiko for at det har skjedd et brudd med våre retningslinjer.
Begrensninger med hensyn til metoder og data
I de tilfeller der selskapene ikke rapporterer eksponering mot ekskludert virksomhet selv, vil Sustainalytics estimere selskapets eksponering. Det er en risiko for at denne estimeringen ikke er rett.
Fondet hensyntar de viktigste negative påvirkningene på bærekraftsfaktorer (dvs Principal Adverse Impacts). I analysen av enkeltselskaper blir selskapets prestasjon på disse faktorene vurdert og fulgt opp løpende. Inntil videre er det krevende å samle inn data for flere av indikatorene på grunn av manglende rapportering på disse indikatorene fra selskapene. Fondet vil analysere selskaper og rapportere på indikatorene med grunnlag i selskapsdata fra Sustainalytics.
Aktsomhetsvurdering
Ifølge OECDs retningslinjer for flernasjonale selskaper skal aktsomhetsvurderinger forstås som en prosess der selskap kan kartlegge, forebygge, begrense og gjøre rede for hvordan de håndterer eksisterende og mulige negative konsekvenser av sin virksomhet.
Fondsselskapet har etablert retningslinjer for investering for å forhindre at fondsselskapet investerer i selskaper som medvirker til brudd på internasjonalt anerkjente retningslinjer. Det er iverksatt prosedyrer for å sikre at disse etterleves. Bærekraftsrisiko og krav til bærekraft er fastsatt for hvert fond, og skal vurderes før investering. Det gjøres også løpende kontroller av selskapenes etterlevelse etter investering. Hvis et selskap bryter disse retningslinjen etter investering skal det gjøres en vurdering av det best egnede virkemidlet for å påvirke selskapet til å bedre sin praksis. Virkemidlene som benyttes er påvirkning gjennom dialog eller utelukkelse av selskapet.
Retningslinjer for engasjement
Fondet følger ODINs retningslinjer for aktivt eierskap som omfatter stemmegivning, selskapsdialog og samarbeid med andre investorer. Vi stemmer på generalforsamlinger og deltar i valgkomiteer. Vi benytter ISS Proxy Voting Service for å utøve vår stemmerett på en effektiv måte, og stemmer i henhold til Sustainability Proxy Guidelines.
Fondene er aktive eiere og søker å møte selskapsledelsen i selskaper vi eier. Fondene tar opp ulike temaer knyttet til bærekraft i selskapsdialogene, og er aktive pådrivere mot selskapene for å bedre rapporteringen på bærekraft, øke ambisjonene på relevante bærekraftsmål, og kartlegge ESG-risiko og muligheter i virksomhetene.
Fondene kontakter selskapene når det inntreffer en hendelse som mulig utgjør en risiko for brudd på våre retningslinjer.
Fondene samarbeider med andre investorer hvis det er mer hensiktsmessig å drive en selskapsdialog i fellesskap enn alene for å ha større påvirkningskraft, for eksempel gjennom UNPRI Collaboration Platform.
Utpekt referanseverdi
Fondet forvaltes aktivt og bruker en bred sammensatt indeks som ikke tar hensyn til de miljøegenskapene og sosiale egenskapene fondet fremmer.
Oppdateringer
31.12.2022
Første versjon av fondsspesifikk SFDR artikkel 10-erklæring på linje med tekniske standarder i SFDR-forordningen
07.07.2023
Andre detaljer er satt inn for å være på linje med det oppdaterte prospektet
Bærekraftige investeringer
Bærekraft handler om hvordan selskaper tar hensyn til miljø og sosiale forhold i driften, så vel som hvordan de styres, organiseres og administreres. Det er derfor en naturlig og viktig del av arbeidet vårt med å finne de beste investeringene til fondene.
Les merBærekraftsklassifisering
8 Fondet fremmer miljøegenskaper/ sosiale egenskaper Fondet har bærekraft som formål
Morningstar bærekraftsanalyse:
Corporate Sustainability Score:
-
Miljø
-
Sosiale
-
Selskapsstyring
-
Ikke fordelt
10 største plasseringer
31.01.2025
Beholdning | Sektor | Land | Valuta | % | Markedsverdi (NOK) |
---|---|---|---|---|---|
LANDKREDITT BANK LANKBK Float 03/08/28 | Norge | NOK | 1,38 | 104 636 680 | |
SPAREBANK 1 NORD NONGNO Float 06/02/26 | Norge | NOK | 1,35 | 101 827 456 | |
AURSKOG SPAREBK AURSKO Float 12/01/25 | Norge | NOK | 1,27 | 96 047 062 | |
NORDEA EIENDOMS NDAFH Float 02/23/29 | Norge | NOK | 1,08 | 81 488 831 | |
KREDITT SPBANKER KRESPA Float 02/03/26 | Norge | NOK | 1,00 | 75 226 027 | |
SPAREBANKEN SORBNO Float 05/23/29 | Norge | NOK | 0,94 | 71 050 408 | |
ROMSDAL SPARBK ROMSPA Float 06/01/28 | Norge | NOK | 0,94 | 70 889 414 | |
SPAREBANK 1 SPACOM Float 11/12/26 | Norge | NOK | 0,87 | 65 744 668 | |
MORE BOLIGKREDIT MOREBO Float 05/09/28 | Norge | NOK | 0,86 | 65 263 369 | |
DANSKE BANK A/S DANBNK Float 02/13/26 | Danmark | NOK | 0,83 | 62 837 844 | |
Andel av portefølje, 10 største investeringer | 10,52 |
Landfordeling (prosent)
Land | Fond |
---|---|
Norge | 91,58 |
Danmark | 4,04 |
Island | 1,57 |
Sverige | 1,13 |
Nederland | 0,71 |
Finland | 0,64 |
Frankrike | 0,33 |
Porteføljefordeling (prosent)
Netto | |
---|---|
Obligasjoner | 88,30 |
Annet | 7,81 |
Kontanter | 3,89 |
Aksjer | 0,00 |
Full portefølje
31.01.2025
Beholdning | Sektor | Land | Valuta | % | Markedsverdi (NOK) |
---|---|---|---|---|---|
LANDKREDITT BANK LANKBK Float 03/08/28 | Norge | NOK | 1,38 | 104 636 680 | |
SPAREBANK 1 NORD NONGNO Float 06/02/26 | Norge | NOK | 1,35 | 101 827 456 | |
AURSKOG SPAREBK AURSKO Float 12/01/25 | Norge | NOK | 1,27 | 96 047 062 | |
NORDEA EIENDOMS NDAFH Float 02/23/29 | Norge | NOK | 1,08 | 81 488 831 | |
VESTRE TOTEN KOM VESKOM 4.93 02/13/25 | Norge | NOK | 1,07 | 80 901 911 | |
KREDITT SPBANKER KRESPA Float 02/03/26 | Norge | NOK | 1,00 | 75 226 027 | |
SPAREBANKEN SORBNO Float 05/23/29 | Norge | NOK | 0,94 | 71 050 408 | |
ROMSDAL SPARBK ROMSPA Float 06/01/28 | Norge | NOK | 0,94 | 70 889 414 | |
SPAREBANK 1 SPACOM Float 11/12/26 | Norge | NOK | 0,87 | 65 744 668 | |
MORE BOLIGKREDIT MOREBO Float 05/09/28 | Norge | NOK | 0,86 | 65 263 369 | |
CASH | 0,86 | 64 750 265 | |||
DANSKE BANK A/S DANBNK Float 02/13/26 | Danmark | NOK | 0,83 | 62 837 844 | |
TOTENS SPAREBANK TOSPBK Float 08/14/25 | Norge | NOK | 0,80 | 60 812 144 | |
ENTRA ASA ENTRAN 0 05/22/25 | Norge | NOK | 0,80 | 60 764 515 | |
BN BANK ASA BNKRED Float 04/21/28 | Norge | NOK | 0,80 | 60 190 871 | |
SPAREBANK 1 SMN MINGNO Float 04/21/28 | Norge | NOK | 0,79 | 60 074 709 | |
STATNETT SF STATNE Float 06/15/26 | Norge | NOK | 0,72 | 54 483 163 | |
ROMERIKE SBK ROMER Float 06/14/29 | Norge | NOK | 0,69 | 51 773 448 | |
DNB BANK ASA DNBNO Float 05/23/33 | Norge | NOK | 0,68 | 51 455 772 | |
BN BANK ASA BNKRED Float 12/13/28 | Norge | NOK | 0,68 | 51 390 285 | |
HOLAND OG SETSKO HOLAND Float 09/28/28 | Norge | NOK | 0,68 | 51 344 645 | |
EIENDOMSKREDITT EIEKRE Float 08/25/26 | Norge | NOK | 0,68 | 51 205 031 | |
SKUE SPAREBANK SKUENO Float 09/22/28 | Norge | NOK | 0,68 | 51 182 973 | |
TOTENS SPAREBANK TOSPBK Float 09/21/28 | Norge | NOK | 0,68 | 51 135 076 | |
FASTIGHETS AB BA BALDER Float 03/30/27 | Sverige | NOK | 0,68 | 51 099 740 | |
ODAL SPAREBANK ODAL Float 11/19/29 | Norge | NOK | 0,68 | 51 051 948 | |
LOM OG SKJAK SP LOMSBK Float 11/27/29 | Norge | NOK | 0,67 | 50 995 726 | |
DNB BOLIGKREDITT DNBNO Float 02/08/28 | Norge | NOK | 0,67 | 50 881 372 | |
SPAREBANKEN NARV NARVSP Float 11/29/29 | Norge | NOK | 0,67 | 50 808 846 | |
VEGFINANS INN VEGINN Float 05/08/28 | Norge | NOK | 0,67 | 50 802 441 | |
STADSBYGD SPAREB STASPK Float 03/03/28 | Norge | NOK | 0,67 | 50 633 495 | |
SPARESKILLINGSBK SPKRNO Float 12/04/25 | Norge | NOK | 0,67 | 50 630 275 | |
SPAREBANK 1 OEST SPOLNO Float 06/25/29 | Norge | NOK | 0,67 | 50 592 366 | |
DNB BANK ASA DNBNO Float 02/17/32 | Norge | NOK | 0,67 | 50 583 362 | |
SPAREBANK 1 NORD NONGNO Float 10/20/26 | Norge | NOK | 0,67 | 50 516 143 | |
ROMERIKE SBK ROMER Float 09/25/29 | Norge | NOK | 0,67 | 50 509 913 | |
HAFSLUND E-CO AS HAFECO Float 03/10/25 | Norge | NOK | 0,67 | 50 445 472 | |
SKAGERRAK SPAREB SKGRRK Float 09/20/28 | Norge | NOK | 0,67 | 50 437 287 | |
NYKREDIT NYKRE Float 07/07/25 | Danmark | NOK | 0,67 | 50 422 533 | |
SKUDENES & AAKRA SKUDAA Float 03/26/26 | Norge | NOK | 0,67 | 50 414 883 | |
SPARESKILLINGSBK SPKRNO Float 10/25/27 | Norge | NOK | 0,67 | 50 267 774 | |
AASEN SPAREBANK AASEN Float 02/03/26 | Norge | NOK | 0,66 | 50 134 953 | |
SPAREBANKEN VEST SVEGNO 4.54 03/11/30 | Norge | NOK | 0,66 | 49 961 025 | |
DNB BANK ASA DNBNO Float 06/17/30 | Norge | NOK | 0,64 | 48 585 311 | |
SALMAR ASA SALMNO Float 01/30/30 | Norge | NOK | 0,64 | 48 118 830 | |
LYSE AS LYSE 21/26 FRN | Norge | NOK | 0,64 | 48 034 308 | |
TRONDELAG SPBANK TRSBNO Float 11/29/27 | Norge | NOK | 0,62 | 46 757 266 | |
SPAREBANKEN VEST SVEGNO Float 08/11/26 | Norge | NOK | 0,62 | 46 725 709 | |
ORKLA ORKBNO Float 05/20/27 | Norge | NOK | 0,60 | 45 668 434 | |
BKK AS BKKNO Float 01/16/26 | Norge | NOK | 0,60 | 45 276 028 | |
FERDE AS FERDEN Float 01/26/27 | Norge | NOK | 0,60 | 45 086 482 | |
SPRBK NORDMOERE SNORNO Float 06/12/30 | Norge | NOK | 0,59 | 44 581 583 | |
OBOS BBL OBOS Float 02/08/30 | Norge | NOK | 0,58 | 43 909 439 | |
NIDAROS KLAEBU Float 11/08/27 | Norge | NOK | 0,55 | 41 247 835 | |
LANDSBANKINN HF LANBNN Float 08/21/25 | Island | NOK | 0,54 | 41 173 389 | |
BIEN SPAREBANK SPBIEN Float 10/25/28 | Norge | NOK | 0,54 | 41 000 141 | |
OLAV THON OLAV Float 03/03/28 | Norge | NOK | 0,54 | 40 739 928 | |
OPDALS SPAREBANK OPDSBK Float 02/22/29 | Norge | NOK | 0,54 | 40 619 032 | |
FANA SPAREBANK FANASP Float 10/22/27 | Norge | NOK | 0,54 | 40 571 013 | |
DFDS A/S DFDSDC Float 03/15/29 | Danmark | NOK | 0,54 | 40 525 901 | |
NORWEGIAN PROP NPRONO Float 11/27/25 | Norge | NOK | 0,54 | 40 459 409 | |
SPAREBANKEN SOR SORNO Float 09/13/29 | Norge | NOK | 0,54 | 40 457 827 | |
NORWEGIAN PROP NPRONO 10/09/25 | Norge | NOK | 0,54 | 40 439 922 | |
FLEKKEFJORD FLEKSP Float 09/08/25 | Norge | NOK | 0,53 | 40 379 896 | |
MORE BOLIGKREDIT MOREBO Float 09/15/25 | Norge | NOK | 0,53 | 40 364 986 | |
RINGKJOEBING RILBAD Float 05/02/30 | Danmark | NOK | 0,53 | 40 365 497 | |
V. BOLIGKREDITT VERBOL Float 02/07/28 | Norge | NOK | 0,53 | 40 260 728 | |
ODAL SPAREBANK ODAL Float 08/09/28 | Norge | NOK | 0,53 | 40 129 462 | |
DNV GROUP DNVGRP Float 10/29/29 | Norge | NOK | 0,53 | 40 084 593 | |
NORGESGRUPPEN NORGRU Float 03/05/32 | Norge | NOK | 0,53 | 40 067 164 | |
EIENDOMSSPAR EIENDO Float 06/22/26 | Norge | NOK | 0,52 | 39 313 256 | |
KREDITT SPBANKER KRESPA Float 04/23/29 | Norge | NOK | 0,51 | 38 368 452 | |
SCHIBSTED ASA SCHNO Float 11/25/26 | Norge | NOK | 0,48 | 36 538 649 | |
HELGELAND KRAFT HELKRA Float 03/30/27 | Norge | NOK | 0,48 | 36 437 512 | |
PARETO BANK ASA PABANO Float 02/05/29 | Norge | NOK | 0,48 | 35 919 137 | |
NORSK HYDRO ASA NHYNO Float 02/16/26 | Norge | NOK | 0,47 | 35 580 244 | |
OLAV THON OLAV Float 09/01/26 | Norge | NOK | 0,47 | 35 502 220 | |
AA ENERGI AS AGDERE 5.24 09/19/28 | Norge | NOK | 0,47 | 35 482 876 | |
ELKEM ASA ORKNO Float 09/17/29 | Norge | NOK | 0,47 | 35 298 547 | |
SKUE SPAREBANK SKUENO Float 04/21/27 | Norge | NOK | 0,46 | 34 563 013 | |
STATNETT SF STATNE Float 06/28/29 | Norge | NOK | 0,45 | 34 331 302 | |
OSLO KOMMUNE OSLO 2.4 11/21/34 | Norge | NOK | 0,45 | 34 301 996 | |
LANDKREDITT BANK LANKBK Float 10/12/26 | Norge | NOK | 0,45 | 34 161 940 | |
V. BOLIGKREDITT VERBOL Float 04/13/27 | Norge | NOK | 0,44 | 33 307 538 | |
POSTEN NOR POSTEN Float 11/25/26 | Norge | NOK | 0,43 | 32 356 729 | |
EVINY AS BKKNO Float 01/20/27 | Norge | NOK | 0,43 | 32 187 545 | |
BRAGE FINANS SA BRAGFI Float 09/08/28 | Norge | NOK | 0,42 | 32 090 125 | |
SPAR NORD BANK SPNODC Float 12/01/29 | Danmark | NOK | 0,42 | 31 567 603 | |
PARETO BANK ASA PABANO Float 08/16/28 | Norge | NOK | 0,42 | 31 547 946 | |
BRAGE FINANS SA BRAGFI Float 05/12/26 | Norge | NOK | 0,42 | 31 491 926 | |
YARA INTL SA YARNO Float 11/10/26 | Norge | NOK | 0,42 | 31 453 609 | |
SPAREBANKEN SOR SORNO Float 02/10/27 | Norge | NOK | 0,42 | 31 445 118 | |
LYSE AS LYSE 5.13 09/10/29 | Norge | NOK | 0,41 | 31 308 376 | |
PARETO BANK ASA PABANO Float 05/16/28 | Norge | NOK | 0,41 | 31 212 720 | |
OBOS BBL OBOS Float 02/08/27 | Norge | NOK | 0,41 | 31 122 028 | |
BANE NOR BANEDM Float 12/05/28 | Norge | NOK | 0,41 | 31 117 730 | |
LILLESANDS SPARE LILLBK Float 02/09/28 | Norge | NOK | 0,41 | 30 967 271 | |
TROGSTAD SPAREBK TROSPK Float 03/22/28 | Norge | NOK | 0,41 | 30 858 707 | |
SUNNDAL SPAREBK SUNNDA Float 04/19/28 | Norge | NOK | 0,41 | 30 845 844 | |
HAUGESUND SPARE HAUGBK Float 03/19/27 | Norge | NOK | 0,41 | 30 693 439 | |
EIKA BOLIGKREDIT EIKBOL Float 04/27/28 | Norge | NOK | 0,41 | 30 631 623 | |
SPAREBANKEN MORE MORGNO Float 02/17/27 | Norge | NOK | 0,41 | 30 626 761 | |
EIDSBERG SPAREBK EIDBK Float 10/13/27 | Norge | NOK | 0,40 | 30 594 794 | |
BJUGN SPAREBANK BJUGSP Float 05/22/28 | Norge | NOK | 0,40 | 30 513 564 | |
SPAREBANK 1 RINGNO Float 02/23/27 | Norge | NOK | 0,40 | 30 466 347 | |
SPAREBANKEN MORE MORGNO Float 03/31/26 | Norge | NOK | 0,40 | 30 428 711 | |
BRAGE FINANS SA BRAGFI Float 08/27/26 | Norge | NOK | 0,40 | 30 389 766 | |
FANA SPAREBANK B FANASP Float 05/10/27 | Norge | NOK | 0,40 | 30 364 405 | |
DRANGEDAL SPAREB DRATOR Float 11/02/26 | Norge | NOK | 0,40 | 30 335 025 | |
HALTDALEN SPBK HALT Float 09/11/28 | Norge | NOK | 0,40 | 30 328 955 | |
LYSE AS LYSE Float 04/09/27 | Norge | NOK | 0,40 | 30 271 491 | |
SCANIA CV AB SCANIA Float 04/16/25 | Sverige | NOK | 0,40 | 30 271 778 | |
TOLGA-OS SPAREBK TOLGA Float 09/24/25 | Norge | NOK | 0,40 | 30 225 525 | |
EIENDOMSKREDITT EIEKRE Float 04/09/27 | Norge | NOK | 0,40 | 30 146 127 | |
BIEN SPAREBANK SPBIEN Float 08/03/26 | Norge | NOK | 0,40 | 30 122 131 | |
EIDSIVA ENERGI EIDSIV Float 04/20/26 | Norge | NOK | 0,40 | 30 108 963 | |
KOMMUNALBANKEN KBN 2 11/29/27 | Norge | NOK | 0,38 | 28 426 309 | |
STOREBRAND ASA STBNO Float 06/18/29 | Norge | NOK | 0,37 | 28 314 531 | |
EIDSIVA ENERGI EIDSIV Float 06/21/28 | Norge | NOK | 0,37 | 28 246 085 | |
ARION BANKI HF ARION Float 10/08/27 | Island | NOK | 0,36 | 27 269 255 | |
LYSE AS LYSE Float 10/23/31 | Norge | NOK | 0,36 | 27 077 852 | |
AKTIA BANK AKTIA Float 12/15/27 | Finland | NOK | 0,35 | 26 206 071 | |
AA ENERGI AS AGDERE Float 02/05/27 | Norge | NOK | 0,35 | 26 126 592 | |
LEASEPLAN CORP LPTY Float 08/07/26 | Nederland | NOK | 0,34 | 25 812 270 | |
LEASEPLAN CORP LPTY Float 12/07/25 | Nederland | NOK | 0,34 | 25 725 595 | |
STROMMEN SPAREBK STROM Float 03/05/27 | Norge | NOK | 0,34 | 25 718 929 | |
ROMSDAL SPARBK ROMSPA Float 06/07/27 | Norge | NOK | 0,34 | 25 656 169 | |
EVINY AS BKKNO Float 08/30/28 | Norge | NOK | 0,34 | 25 617 642 | |
LOM OG SKJAK SP LOMSBK Float 09/07/26 | Norge | NOK | 0,34 | 25 517 178 | |
VOSS VEKSEL VOSSV Float 03/16/26 | Norge | NOK | 0,34 | 25 462 258 | |
SPAREBANK 1 NORD NONGNO Float 08/22/25 | Norge | NOK | 0,34 | 25 413 698 | |
BRAGE FINANS SA BRAGFI Float 10/31/25 | Norge | NOK | 0,34 | 25 356 302 | |
HEGRA SPAREBANK HEGRA Float 03/13/28 | Norge | NOK | 0,33 | 25 254 092 | |
EIENDOMSKREDITT EIEKRE Float 06/15/26 | Norge | NOK | 0,33 | 25 241 426 | |
OBOS BBL OBOS Float 01/30/29 | Norge | NOK | 0,33 | 24 985 175 | |
SB1 OSTFOLD AKER SOAGNO Float 08/22/34 | Norge | NOK | 0,33 | 24 778 451 | |
JOTUN A/S JOTUN Float 03/22/29 | Norge | NOK | 0,32 | 24 434 343 | |
BN BANK ASA BNKRED Float 04/16/35 | Norge | NOK | 0,32 | 24 354 334 | |
SPAREBANKEN V BO SVEGNO Float 09/15/28 | Norge | NOK | 0,32 | 24 346 676 | |
THON HOLDING THONHL Float 06/23/25 | Norge | NOK | 0,32 | 24 317 714 | |
KVIKA BANKI HF KVABNK Float 04/21/28 | Island | NOK | 0,32 | 24 095 677 | |
BNP PARIBAS BNP Float 01/20/29 | Frankrike | NOK | 0,32 | 23 975 954 | |
NORWEGIAN PROP NPRONO 2.235 05/19/26 | Norge | NOK | 0,31 | 23 617 903 | |
ORKLA ORKBNO Float 06/07/28 | Norge | NOK | 0,31 | 23 242 028 | |
OBOS EIENDOM OBOS Float 04/01/27 | Norge | NOK | 0,31 | 23 053 327 | |
SALMAR ASA SALMNO Float 01/22/27 | Norge | NOK | 0,30 | 22 313 296 | |
EIDSIVA ENERGI EIDSIV Float 05/26/28 | Norge | NOK | 0,29 | 22 215 695 | |
SPAREBANK 1 SMN MINGNO Float 09/20/33 | Norge | NOK | 0,29 | 22 128 312 | |
GJENSIDIGE FORS GJFNO Float 12/29/53 | Norge | NOK | 0,28 | 20 845 644 | |
ELKEM ASA ORKNO 5 3/4 08/31/28 | Norge | NOK | 0,28 | 20 810 688 | |
HOLAND OG SETSKO HOLAND Float 10/09/34 | Norge | NOK | 0,27 | 20 677 970 | |
SPAREBANK 1 RINGNO Float 08/28/34 | Norge | NOK | 0,27 | 20 667 544 | |
AGDER SPAREBANK GJESPK Float 03/18/27 | Norge | NOK | 0,27 | 20 563 073 | |
ATRIUM LJUNGBERG ATRLJB Float 08/06/26 | Sverige | NOK | 0,27 | 20 562 820 | |
FELLESKJOPET AGR FELOST Float 09/30/27 | Norge | NOK | 0,27 | 20 420 446 | |
ENTRA ASA ENTRAN 2 09/10/29 | Norge | NOK | 0,27 | 20 417 824 | |
NORGESGRUPPEN NORGRU Float 05/10/30 | Norge | NOK | 0,27 | 20 401 259 | |
AKTIA BANK AKTIA Float 01/18/28 | Finland | NOK | 0,27 | 20 392 070 | |
DANBNK Float 02/23/28 | Danmark | NOK | 0,27 | 20 372 100 | |
SPRBK NORDMOERE SNORNO Float 12/09/25 | Norge | NOK | 0,27 | 20 318 584 | |
JBF SPAREBK JERNBK Float 08/12/27 | Norge | NOK | 0,27 | 20 306 480 | |
DNB BANK ASA DNBNO Float 08/28/30 | Norge | NOK | 0,27 | 20 282 620 | |
SPAREBANK 1 SBVGNO Float 11/20/26 | Norge | NOK | 0,27 | 20 277 684 | |
SFF BUSTADKREDIT SFFBUS Float 06/18/26 TEST IMPORT | Norge | NOK | 0,27 | 20 225 473 | |
FJELLINJEN A/S FJELIN Float 12/03/25 | Norge | NOK | 0,27 | 20 215 024 | |
HELGELAND SPARE HELGNO Float 03/06/26 | Norge | NOK | 0,27 | 20 210 638 | |
VEGAMOT AS TRONBO Float 06/22/26 | Norge | NOK | 0,27 | 20 190 406 | |
TENSIO AS TENSIO Float 06/18/27 | Norge | NOK | 0,27 | 20 183 843 | |
LARVIKBANKEN LARVIK Float 02/05/26 | Norge | NOK | 0,27 | 20 070 042 | |
ENTRA ASA ENTRAN Float 09/10/26 | Norge | NOK | 0,26 | 19 960 168 | |
ENTRA ASA ENTRAN Float 06/07/29 | Norge | NOK | 0,26 | 19 570 151 | |
SPAREBANK 1 OEST SPOLNO Float 01/24/28 | Norge | NOK | 0,26 | 19 426 551 | |
RINGERIKS-KRAFT RINKA Float 04/14/25 | Norge | NOK | 0,25 | 19 079 372 | |
MOLLER MOBILITY MOLGUP Float 03/30/26 | Norge | NOK | 0,25 | 19 063 259 | |
OLAV THON OLAV Float 02/06/30 | Norge | NOK | 0,25 | 19 006 664 | |
SPAREBANK 1 SBVGNO Float 08/24/33 | Norge | NOK | 0,25 | 18 844 804 | |
GJERDRUM KOMMUNE GJERDR 4.047 03/15/28 | Norge | NOK | 0,25 | 18 546 815 | |
POSTEN NOR POSTEN Float 09/22/28 | Norge | NOK | 0,24 | 18 364 191 | |
SPAREBANK 1 FRONSP Float 07/29/32 | Norge | NOK | 0,24 | 18 041 698 | |
HELGELAND SPARE HELGNO Float 02/16/34 | Norge | NOK | 0,22 | 16 832 142 | |
NORDKRAFT AS NORDKR Float 02/28/30 | Norge | NOK | 0,21 | 16 226 259 | |
ASKIM SPAREBANK ASKIM Float 05/18/26 | Norge | NOK | 0,21 | 16 225 535 | |
NORSKE TOG AS NRSKTO Float 10/05/26 | Norge | NOK | 0,21 | 16 080 687 | |
ARVA AS ARVAAS 4.796 02/16/29 | Norge | NOK | 0,21 | 15 805 690 | |
MELHUS SPAREBANK MELGNO Float 12/12/33 | Norge | NOK | 0,21 | 15 701 601 | |
AURSKOG SPAREBK AURSKO Float 08/15/33 | Norge | NOK | 0,21 | 15 659 613 | |
JOTUN A/S JOTUN Float 03/15/29 | Norge | NOK | 0,21 | 15 507 665 | |
BIEN SPAREBANK SPBIEN Float 08/18/25 | Norge | NOK | 0,20 | 15 245 890 | |
BRAGE FINANS SA BRAGFI Float 02/11/26 | Norge | NOK | 0,20 | 15 237 956 | |
HAUGALAND HGKRFT Float 01/18/27 | Norge | NOK | 0,20 | 15 059 280 | |
V. BOLIGKREDITT VERBOL Float 10/12/26 | Norge | NOK | 0,20 | 15 055 322 | |
BRAGE FINANS AS BRAGFI Float 01/16/29 | Norge | NOK | 0,19 | 14 615 558 | |
TOTENS SPAREBANK TOSPBK Float 10/23/34 | Norge | NOK | 0,19 | 14 312 399 | |
NORGESGRUPPEN NORGRU Float 05/10/27 | Norge | NOK | 0,19 | 14 223 037 | |
AURSKOG SPAREBK AURSKO Float 04/27/26 | Norge | NOK | 0,19 | 14 063 018 | |
LANDSBANKINN HF LANBNN Float 09/13/28 | Island | NOK | 0,18 | 13 226 176 | |
OBOS BOLIGKREDIT OBOS Float 09/02/26 | Norge | NOK | 0,17 | 13 115 128 | |
ELOPAK ASA ELONO Float 05/28/29 | Norge | NOK | 0,16 | 12 256 305 | |
ELKEM ASA ORKNO Float 02/25/25 | Norge | NOK | 0,16 | 12 135 136 | |
DNB BANK ASA DNBNO Float 04/19/32 | Norge | NOK | 0,16 | 12 025 457 |
Fondsrapporter